Cross-selling ubezpieczeń a nowa ustawa o kredytach hipotecznych

/Cross-selling ubezpieczeń a nowa ustawa o kredytach hipotecznych

Cross-selling ubezpieczeń a nowa ustawa o kredytach hipotecznych

Cross-selling ubezpieczeń a nowa ustawa o kredytach hipotecznych
5 (100%) 5 vote[s]

Znamy już kształt nowej ustawy o kredytach hipotecznych. Jedną z nowości, jaką wprowadza, jest zakaz stosowania cross-sellingu przy oferowaniu kredytów pod zakup nieruchomości. Jak i czy odbije się to na ubezpieczeniach kredytowych? Czy poprzez cesję ubezpieczenia będzie można negocjować lepsze marże?

Czym jest cross-selling?

Jest to działanie polegające na sprzedaży towaru lub usługi podstawowej razem z dobrami komplementarnymi, uzupełniającymi ją. Celem takiego zabiegu jest maksymalizacja zysków. Klientowi zapewnia (choć nie zawsze opłacalną) wygodę a sprzedającemu zysk. W usługach bankowych przykładem cross-sellingu jest sprzedaż kredytu razem z ubezpieczeniem do niego. Przy kredytach hipotecznych może to być ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie czy na wypadek utraty pracy. W umowie kredytu bowiem kredytobiorca zobowiązywał się często do zabezpieczenia np. nieruchomości.

Zmiany dla banków

Banki w swojej ofercie posiadają szeroki wachlarz ubezpieczeń, a zawarcie niektórych z nich warunkuje otrzymanie kredytu hipotecznego. Zgodnie z nową ustawą dotyczącą kredytów hipotecznych, nie będą one mogły stosować takiej praktyki. Zabronione bowiem stanie się uzależnianie udzielenia kredytu od zakupu innego produktu, poza bezpłatnym rachunkiem prowadzonym w celu obsługi zaciąganego zadłużenia. Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Nie wiadomo, czy zostanie zatwierdzona i dokładnie w jakiej formie. Jednak z chwilą, gdy to się stanie wprowadzi wiele zmian w dotychczas stosowanych praktykach. Raczej mało prawdopodobne jest by banki zmniejszyły opłaty z tytułu zaciągnięcia kredytu, ale może pozwoli to na negocjonowanie marży poprzez wykonanie cesji z polisy. Taka cesja dałaby bankowi szansę na lepsze zabezpieczenie a klientowi pomoc w razie niemożności spłaty kredytu lub zniszczenia nieruchomości. Od tej pory instytucje finansowe odmawiając nam udzielenia kredytu nie mogłyby uzasadniać tego brakiem ubezpieczenia.

Przejrzystość umów

Starając się o kredyt otrzymamy formularz informacyjny z wersją podstawową bez żadnych dodatkowych usług. Ma to na celu pokazanie klientowi rzeczywistego kosztu kredytu oraz umożliwienie porównania ofert.

Jak ustawa wpłynie na rynek ubezpieczeniowy?

To się okaże. Osoby przezorne raczej nadal będą korzystały z ubezpieczeń, jako ochrony przed ogromnymi długami. Niektórych skusi być może wizja pozbycia się kolejnego zobowiązania przy i tak wysokich ratach kredytu hipotecznego. Koszty te są jednak niewspółmierne do strat wynikłych podczas zdarzeń losowych. Ustawa pozwoli na swobodne dobranie oferowanych ubezpieczeń do własnych potrzeb, a nie banku.

2017-03-15T10:14:14+02:0026 stycznia 2017|

7 komentarzy

 1. janusz p. 2017-03-30 at 15:11 - Reply

  Może te umowy będą bardziej czytelne, bo jak człowiek się nie zna to można nieźle wpaść w bagno. Uważam, że wysoki kredyt powinien być w jakiś rozsądny sposób zabezpieczony, ale to czego czasami banki wymagają jako zabezpieczenia dla swoich interesów, to kompletny absurd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • mateo 2017-04-06 at 15:59 - Reply

   To prawda niektóre wymogi banku nie odpowiadają realnym zagrożeniom, ale cóż chcesz wziąć kredyt, to nie masz wyjścia.

  • gosia 2017-04-26 at 18:37 - Reply

   To prawda. A składki trzeba płacić. Mogli by chociaż te warunki przemyśleć dla indywidualnego klienta i realnych zagrożeń, a nie na masówkę…

   • konsument 2017-05-10 at 09:35 - Reply

    Wybór TU jest zawsze, nie musisz brać go w banku. Jednak to i tak w końcu bank decyduje, czy zatwierdzi taką umowę.

    • rakowski 2017-05-23 at 07:26 - Reply

     Większość ludzi decyduje się na ubezpieczenie w banku bo to wygoda i minimum formalności. Taka prawda.

   • JAGODA 2017-05-19 at 09:27 - Reply

    Raczej do tego nie dojdzie, w końcu na tym zarabiają.

 2. haha 2017-06-09 at 08:59 - Reply

  No, w lipcu podobno ma wejść w życie ta ich ustawa. zobaczymy, jakie luki będzie miała i kto to wykorzysta. Tak uczciwie przyznając to są dobre zapisy dla nas, jako klientów, tylko nie wierzę w to, że nie da się ich jakoś obejść.

Leave A Comment