Czy Rodzina 500 Plus okazała się sukcesem?

/Czy Rodzina 500 Plus okazała się sukcesem?

Czy Rodzina 500 Plus okazała się sukcesem?

Czy Rodzina 500 Plus okazała się sukcesem?
5 (100%) 2 vote[s]

Program 500+ wzbudzał i nadal wzbudza wiele kontrowersji. W zależności od poglądów jest chwalony lub krytykowany. Z badań CBOS wynika jednak, że aż 80 proc. Polaków go popiera. Postanowiliśmy przeanalizować zarówno wady jak i zalety programu. Sprawdziliśmy jakie przyniosło realne korzyści, zarówno dla rodziców, jak i gospodarki oraz jakie stwarza zagrożenia.

Zalety Rodzina 500+

Z opinii ekonomistów wynika, że program 500+ był przede wszystkim potrzebny społecznie. W tej chwili Polacy nie porównują już wsparcia od państwa z takimi krajami jak Wielka Brytania czy Niemcy (gdzie zasiłki socjalne na dzieci są bardzo wysokie). Należy tez przyznać, że rodziny zwłaszcza wielodzietne w trudnej sytuacji finansowej dostały szanse na stabilizację. Łatwiej jest im teraz sfinansować wyprawkę do szkoły, nowe ubrania czy wyjazd na wakacje, dzięki czemu nie czują już się pozostawieni sami sobie. Z aktualnych danych wynika, że większość pieniędzy wydawana jest na konsumpcję. Rodziny z dziećmi mogą pozwolić sobie na wyjście do kina, zakup nowych butów czy lepszej jakości jedzenie. Z pewnością wpływa to na sytuację gospodarczą kraju.

Istnieje także duża szansa, że program 500+ przyniesie wzrost dzietności. Co prawda dane Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2017 i stycznia 2018 mówią o spadku urodzeń w stosunku do poprzednich miesięcy ale i tak jest lepiej niż w latach poprzednich. Trudno w tej chwili o jednoznaczną ocenę tego wskaźnika, ponieważ dwa lata trwania programu to zbyt krótki okres aby wyciągnąć obiektywne wnioski.

Pozytywnym aspektem programu są także dane jakie niedawno przedstawił BIG InfoMonitor i BIK. Według ich badań wynika, że 17 proc. ankietowanych dzięki programowi zmniejszyło swoje przeterminowane i nieuregulowane dotychczas płatności, a aż 12 proc. pozbyła się zupełnie długów. Co więcej, aż 29 proc. badanych nie musiało pożyczać pieniędzy w banku, a 20 proc. przyznało, ze zwiększyła się ich zdolność kredytowa.

Wady 500+

Po ogłoszeniu założeń programu przez PiS wielu specjalistów ostrzegało przed dezaktywacją zawodową rodziców. Obawiano się, że matki lub ojcowie zrezygnują z pracy. Dotyczyło to zwłaszcza osób, które zarabiają najniższą krajową lub pracują na tzw. umowach śmieciowych. Niestety po części te prognozy się sprawdziły. Część osób zrezygnowało lub zaprzestało poszukiwania pracy w związku z dodatkowym dochodem jakim jest 500+. Należy jednak zwrócić uwagę, iż problem ten dotyczy zwłaszcza osób niewykwalifikowanych, pracujących na najmniej opłacanych stanowiskach. Możemy zauważyć, że zostali oni zastąpienie przez pracowników z Ukrainy, dla których zostały otwarte granice. Zdecydowanie jest to sytuacja patologiczna, która powinna zostać wyeliminowana.

Kolejną sprawą, którą powinni zająć się rządzący to fakt, iż pieniądze programu trafiają zarówno do osób w trudnej sytuacji finansowej, jak i tych zamożnych, dla których wpływ w wysokości 500 złotych na dziecko jest zasadniczo niezauważalny. Patrząc na salonowy samochód zaparkowany pod nowym domem z naklejką „sfinansowano z 500+” można stwierdzić, że w tej grupie społecznej program nie odniósł żadnego efektu.

Jaki pisaliśmy, program popiera 80 proc. Polaków, należy jednak pamiętać, że jest to ogromny wydatek w budżecie państwa, który może doprowadzić do jeszcze większego długu publicznego. W tej chwili Polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Co jednak się stanie z 500+ jak osłabnie koniunktura?

Przeczytaj więcej o programie Rodzina 500 Plus: https://program500plus.org.pl/.

2018-03-29T14:26:59+02:004 kwietnia 2018|

Leave A Comment