Koszty kredytu hipotecznego a ubezpieczenie

/Koszty kredytu hipotecznego a ubezpieczenie

Koszty kredytu hipotecznego a ubezpieczenie

Koszty kredytu hipotecznego a ubezpieczenie
5 (100%) 6 vote[s]

Zaciągając kredyt hipoteczny musimy liczyć się z tym, iż oprócz zwrotu kwoty głównej będziemy musieli ponieść także dodatkowe wydatki. Jak one wpływają na spłatę zobowiązania i co oznaczają dla klientów banku? Niektóre sformułowania używane są powszechnie, inne natomiast dotyczą tylko kredytów hipotecznych. Przygotujmy się przed podpisaniem umowy kredytu, dzięki czemu pracownik instytucji finansowej nie zaskoczy nas obietnicami „darmowej pożyczki”.
Niektóre składniki umowy, jak np. marżę, można negocjować. Patrząc na wykresy przedstawiające spłatę poszczególnych części zobowiązania wyraźnie widać, że część kapitałowa na początku stanowi znikomy procent raty. Poniżej przedstawiamy infografikę obrazującą podstawowe terminy oraz sposób spłacania rat w poszczególnych latach

Koszty kredytu hipotecznego a ubezpieczenie

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego wynosi kilka setnych, czasami dziesiętnych wartości ubezpieczanej nieruchomości za każdy miesiąc ochrony. Do najtańszych należy ochrona nieruchomości (przeciętny Polak płaci średnio od 200 do 500 zł rocznie). Już 70% mieszkań i domów w naszym kraju objętych jest ochroną. Jednymi z najdroższych są ubezpieczenia pomostowe oraz od utraty pracy. Pierwsze z nich najczęściej występuje w formie podwyższonej marży i jest obligatoryjne do chwili wpisania hipoteki do Księgi Wieczystej. Trwa od kilku tygodni do paru miesięcy. Czasami można skredytować kwotę za ochronę, przeważnie jednak kredytobiorca zobowiązany jest do wyłożenia pieniędzy z własnej kieszeni. Ubezpieczenie od utraty pracy to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie, świadczenie w chwili uzyskania statusu osoby bezrobotnej wypłacane jest z reguły przez 6 lub 12 miesięcy. Jeżeli kredyt zaciągnęli małżonkowie, odszkodowanie zostanie wypłacone osobie bezrobotnej w kwocie proporcjonalnej do jej wkładu finansowego w comiesięczny budżet domowy. Koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW), zależy od różnicy pomiędzy wpłacanymi przez nas środkami a wkładem jakiego wymaga bank. Może wynosić nawet do 3,5% wartości brakujących środków. UNWW zawierana jest na okres od 3 do 5 lat, po czym instytucja finansowa weryfikuje wysokość brakującego wkładu i od tej kwoty nalicza odsetki.

Dobrze dobrane ubezpieczenie kredytu pomoże w czasie kryzysu i uratuje kredytobiorcę od ogromnych długów. Przed podpisaniem umowy przeczytajmy dokładnie jej warunki i zastanówmy się, czy dane ubezpieczenie kredytu jest opłacalne.

2017-04-18T15:10:34+01:0013 kwietnia 2017|

9 komentarzy

 1. aneta@m 2017-04-14 at 09:16 - Reply

  No niestety… Przez te wszystkie pozostałe składki rata kredytu jest tak wysoka. Ale co zrobić, nikt tego nie odmieni banki muszą na nas zarabiać inaczej nie dawałyby pożyczek. Można chociaż trochę zmniejszyć te koszty szukając odpowiedniej oferty albo zakładu ubezpieczeń z tanią i skuteczną ochroną.

  • nieszczęśliwy 2017-05-12 at 11:46 - Reply

   Ale czy muszą zarabiać aż tyle!!!!! Przecież to jest chore!!!!!!!!!!!

 2. niesprawiedliwe 2017-04-18 at 09:18 - Reply

  Jak człowiek patrzy za co tak naprawdę płaci, to odechciewa się brania kredytów.

  • sprytny 2017-05-10 at 09:37 - Reply

   Dlatego ja nie biorę 😉

  • martyna 2017-05-15 at 10:06 - Reply

   Mam kredyt, który spłacam 5 lat i w sumie na razie płacę tylko odsetki.

  • zuzanna_malec 2017-05-30 at 06:47 - Reply

   Zdecydowaliśmy się z mężem na raty stałe, więc w naszej sytuacji proporcje wyglądają inaczej. Niemniej spłata odsetek boli najbardziej.

 3. za drogi interes 2017-05-03 at 22:40 - Reply

  Ja porządnie ubezpieczyłam nieruchomość. Pakiet rozbudowany. Dla mnie to bardzo ważne. Na szczęście to i tak jedno z najtańszych ubezpieczeń. Resztę, których wymagał bank mam tylko zgodne z wytycznymi.

 4. siergiej 2017-06-14 at 07:53 - Reply

  patrzę na tą grafikę i wiem, dlaczego nie biorę kredytów!!!!!

 5. robal 2017-06-19 at 09:43 - Reply

  złodziejstwo sie szerzy ile morzna płacic za kredyt???????????

Leave A Comment