Kupno na raty a ubezpieczenie?

/Kupno na raty a ubezpieczenie?

Kupno na raty a ubezpieczenie?

Oceń tekst

Raty są jednym z najczęściej zaciąganych kredytów. Najczęściej korzystamy z nich kupując sprzęt AGD i RTV. Elektro-markety reklamują się ratami 0%. Okazuje się, że brak odsetek nie oznacza darmowego kredytu. Dochodzi wiele opłat, w wyniku czego, całkowity koszt w skali roku może wynieść 20% lub więcej. Najczęściej do nieoprocentowanych kredytów dołączane jest ubezpieczenie. Czy jest ono konieczne?

Ubezpieczenie rat

Zakup ubezpieczania powinien być zawsze świadomą decyzją Klienta. Okazuje się jednak, że bardzo często jesteśmy manipulowaniu przez sprzedawców i w rezultacie stajemy się posiadaczami zarówno sprzętu jak i polisy. Najczęściej dopiero na etapie podpisywania umowy dowiadujemy się ile więcej zapłacimy. Dla większości z nas jednak najważniejsza jest kwota miesięcznego zobowiązania i nie zwracamy uwagi na to o ile więcej będzie nas kosztował np. nowy laptop. Pamiętajmy jednak, że koszt ubezpieczenia wliczany jest w kredyt i od niego także płacimy odsetki, co w rezultacie powoduje, że często spłacamy sprzęt dwa lub trzy razy. Co więcej, w polskim prawie nie ma obowiązku ubezpieczania kredytów gotówkowych czy rat. Jednak brak ubezpieczenia często skutkuje odmowną decyzją banku. Mimo nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nadal mamy do czynienia z takimi praktykami.

Jak działają raty 0%?

Raty 0% są dobrym chwytem marketingowym. Po pierwsze w cenę towaru zazwyczaj wliczone jest oprocentowanie. Jest to o tyle ciekawy zabieg, iż nawet osoby kupujące sprzęt za gotówkę ponoszą koszt kredytowania. Czyli kupując telewizor za gotówkę ponosimy koszt ukrytego kredytu. Dzieje się tak aby sprzedawca nie ponosił strat na ratach 0%. Po drugie zerowe oprocentowanie to nie wszystko, bo aby skorzystać z oferty musimy zgodzić się na ubezpieczenie.

Owszem jest to usługa, która ma chronić nas przed ewentualnymi problemami ze spłatą, ale praktyce z rat 0% robią się raty 20%. Co więcej, sprzedawcy utwierdzają kupujących, że ubezpieczenie jest obowiązkowe i w innym przypadku umowa nie dostanie pozytywnej opinii kredytowej. Koszt ubezpieczenia wliczany jest w raty co powoduje, że cena sprzętu wzrasta kilkakrotnie.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia do rat?

Tak jak już pisaliśmy, nie mamy obowiązku wykupywać ubezpieczenia do zakupów na raty. Niestety odmawiając polisy musimy liczyć się z negatywną decyzją banku. Dlatego jedną z możliwości jest zrezygnowanie z ubezpieczenia po podpisaniu umowy. Możemy napisać wniosek z rezygnacją do danego towarzystwa ubezpieczeniowego, kiedy towar zakupiony na raty mamy w domu.

Bank po otrzymaniu takiej informacji przeliczy wysokość rat i prześle nam nowy harmonogram spłat. Niestety, nie mamy wówczas co liczyć na raty 0%. W najgorszym przypadku kredytobiorca wypowie umowę i będziemy musieli spłacić całość. Dlatego przed podjęciem takich działań warto skontaktować się pożyczkodawcą, aby dowiedzieć się jakie warunki wówczas na nas czekają.

2017-12-04T10:07:48+01:0014 grudnia 2017|

Leave A Comment