Refinansowanie kredytu z RnS – obniż koszty ubezpieczenia

/Refinansowanie kredytu z RnS – obniż koszty ubezpieczenia

Refinansowanie kredytu z RnS – obniż koszty ubezpieczenia

Oceń tekst

Refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu zobowiązania do innego banku. Nowy wierzyciel reguluje nasze zobowiązanie w poprzednim banku i od tej pory to jemu musimy spłacać raty. Jest to zabieg opłacalny w przypadku osób posiadających zobowiązania na niekorzystnych warunkach.

To także szansa, gdy raty kredytu okazały się za wysokie i nie jesteśmy w stanie terminowo ich opłacać. Kredyty udzielane w okresie największego boomu na program Rodzina na Swoim były bardzo wysoko oprocentowane w porównaniu do tych proponowanych obecnie.

RnS wzrost rat nawet o 40%

Rodzina na Swoim to rządowy program, który gwarantował beneficjentom dopłatę 50% wartości odsetek kredytu przez pierwsze 96 miesięcy. Właśnie teraz rozpoczyna się okres, gdy znaczna część beneficjentów będzie musiała pożegnać się z dofinansowaniem i przygotować na raty wyższe nawet o 40%. Refinansowanie w takim przypadku może znacznie obniżyć koszty i zaoszczędzić w portfelu kredytobiorcy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taki krok będzie opłacalny jedynie dla osób, które nie korzystają już z dopłat. Przeniesienie kredytu w ciągu pierwszych 8 lat pozbawia bowiem prawa do profitów RnS, lecz nie zobowiązuje do już pobranej części dopłat.

Refinansowanie kredytu RnS – czy warto?

Refinansowanie nie jest zabiegiem skomplikowanym, zwłaszcza że w większości przypadków to bank, do którego przenosimy zadłużenie zajmuje się załatwieniem formalności. Zanim zdecydujemy się na taki krok rozważmy przyszłe koszty i korzyści. Przeczytajmy dokładnie obecną umowę i zobaczmy ile kosztuje wcześniejsze spłacenie kredytu (niektóre banki przez pierwsze lata pobierają opłaty z tego tytułu). Poza tym nowy wierzyciel może żądać dodatkowych opłat w postaci prowizji za udzielenie kredytu czy też dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli chcesz wyliczyć wartość oszczędności, skorzystaj z kalkulatora refinansowanie Rodziny na Swoim.

Dzięki refinansowaniu możemy skorzystać na niższej marży czy też oprocentowaniu. To także szansa na obniżenie kosztów ubezpieczenia kredytu lub chociażby jego pokrycia z zaoszczędzonej kwoty. W niektórych bankach opłaty za ubezpieczenie nieruchomości, niskiego wkładu własnego, czy choćby od utraty pracy stanowią znaczną część raty, jeżeli w innym banku uda nam się znaleźć lepszą ofertę, to dlaczego by nie skorzystać? Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest wymagane przez każdy bank. Bez niego nie otrzymalibyśmy żadnych środków, skoro więc musimy płacić – róbmy to z głową.

Ubezpieczenia kredytowe – jak je obniżyć?

Podstawowym ubezpieczeniem kredytu hipotecznego jest ochrona nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Stanowi ono niewielki wydatek, jednak już ubezpieczenie na wypadek utraty pracy może być ogromnym wydatkiem. Jego koszty osiągają niekiedy nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Jeżeli znajdziemy tańszą ofertę warto będzie z niej skorzystać. Gdy mamy dodatkowe ubezpieczenie kredytu, którego nie wymaga bank zastanówmy się czy jest nam naprawdę potrzebne. A może lepiej poszukać tańszego? Ważne jednak, aby przy takim zabiegu zwrócić uwagę na zakres i wyłączenia umowy kredytowej.

Prawa kredytobiorcy a refinansowanie kredytu

Znalezienie dogodnej oferty jak widać może okazać się bardzo opłacalne. Pamiętajmy, że nie jesteśmy skazani do końca spłaty na jeden bank. Prawo daje nam możliwość dokonywania zmian, które z założenia powinny być korzystne. Znaczący wzrost rat w przypadku programu RnS może być dla niejednej rodziny wyzwaniem i ciężarem trudnym do udźwignięcia. Zważywszy na to, warto rozważyć opcję refinansowania kredytu.

2017-08-30T14:05:40+02:005 września 2017|

Leave A Comment