Ubezpieczenie na raka – warto? Sprawdzamy onkopolisy!

/Ubezpieczenie na raka – warto? Sprawdzamy onkopolisy!

Ubezpieczenie na raka – warto? Sprawdzamy onkopolisy!

Ubezpieczenie na raka – warto? Sprawdzamy onkopolisy!
4.5 (90%) 2 vote[s]

Zdrowie jest jednym z niewielu dóbr, których kupić się nie da. Wielu z nas jest jednak w stanie zapłacić krocie, byleby tego dobra nie stracić. Mając tego świadomość, firmy ubezpieczeniowe oferują różnorodne pakiety, które w razie zachorowania, mają pomóc wrócić do zdrowia lub zrekompensować jego trwałą utratę. Od jakiegoś czasu promowany jest kolejny produkt – onkopolisa. Czy ubezpieczenie na raka pomoże nam w przypadku druzgocącej diagnozy? Na jakich warunkach można się ubezpieczyć? Sprawdźmy!

Choroby nowotworowe, są drugą (po chorobach krążenia) przyczyną zgonów w Polsce. Szacuje się, że w ciągu roku na raka umiera około 100 tysięcy osób, z czego około 90% stanowią przypadki złośliwe. Mimo, że schorzenia układu krążenia zbierają znaczniejsze żniwo (około 270 tysięcy zgonów), to jednak większą obawę budzą nowotwory. Strach przed przechodzeniem tej ciężkiej choroby sprawia, że onkopolisy cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Czym jest onkopolisa?

Jest to produkt ubezpieczeniowy, który oferuje ochronę finansową lub medyczną w przypadku zdiagnozowania choroby nowotworowej. Dodatkowe opcje, jakie można znaleźć w ofertach onkopolis to wypłata świadczenia dla rodziny ubezpieczonego w razie jego śmierci oraz wsparcie w zakresie profilaktyki. Zakres ochrony, jak w przypadku większości produktów ubezpieczeniowych, zależy jednak od wysokości składek oraz zawartych w umowie wyłączeń, dlatego wybierając takie rozwiązanie warto szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy.

Co wziąć pod uwagę szukając ubezpieczenia na raka?

Przy zakupie onkopolisy jest kilka elementów, na które zawsze warto zwrócić uwagę:

  • zakres proponowanej ochrony – warto sprawdzić, czy wybrana opcja oprócz świadczenia w przypadku diagnozy zawiera inne wsparcie, np. pomoc pielęgniarki, dodatkową opinię lekarza specjalisty czy transport medyczny,
  • kwoty ubezpieczenia – często hasła dotyczącej maksymalnej kwoty ubezpieczenia są jedynie chwytem marketingowym – dobrze jest upewnić się, na jakie stawki można liczyć w poszczególnych przypadkach ubezpieczeniowych,
  • rodzaj placówek oferowanych w ubezpieczeniu – jeśli wybranym wariancie ubezpieczenia znajduje się pomoc medyczna, warto sprawdzić ich jakość i lokalizację,
  • ilość i zakres wyłączeń – na ten punkt warto poświęcić najwięcej czasu, by ostatecznie nie poczuć się oszukanym. Niestety w oczach ubezpieczycieli nowotwór nowotworowi nierówny, lepiej jest sprawdzić, które schorzenia ubezpieczyciel uwzględnia, a które będą podlegały wyłączeniu.

Razem czy osobno?

Warto wspomnieć, że onkopolisy mogą występować jako samodzielny produkt lub jako dodatek do wybranego ubezpieczenia na życie. Wybranie tego drugiego rozwiązania może być mało opłacalne, szczególnie, gdy posiadamy ubezpieczenie na życie w innej instytucji. Dla przykładu w Nationale Nederlanden – pakiet z onkopolisą kosztuje ( w zależności od wariantu) 150 zł lub 335 zł miesięcznie, a minimalny czas na jaki można zawrzeć umowę wynosi 10 lat. Trzeba również dodać, że wysokość składki może wzrosnąć w zależności od stanu zdrowia, trybu życia czy wieku ubezpieczonego. I chociaż sama kwota ubezpieczenia jest wysoka, to jednak ilość wyłączeń jest niestety bardzo długa.
Jeśli interesuje nas tylko ubezpieczenie od raka, lepiej wybrać jedną z odrębnych opcji.

BZ WBK Aviva – Onkopolisa

Jest to ubezpieczenie na raka oferujące wsparcie finansowe i medyczne w przypadku zdiagnozowania nowotworu. Ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę do 100% ubezpieczenia jedynie w przypadku nowotworu złośliwego, w przypadku raka przedinwazyjnego „in situ” możemy liczyć na 20% całkowitej sumy ubezpieczenia. W zamian oferuje dodatkową opinię krajowego onkologa, pomoc medyczną (w tym m.in. konsultacje medyczne, pomoc psychologa, pielęgniarki i transport medyczny) i profilaktyczną. Istnieje też możliwość wypłaty świadczenia rodzinie w przypadku zgonu.
Oto warianty rocznego ubezpieczenia wraz z wysokościami składek dla 30-latka.

 

Wariant ubezpieczenia

 

50 000 zł

80 000 zł

120 000 zł

Suma ubezpieczenia – nowotwór złośliwy

50 000 zł

80 000 zł

120 000 zł

Suma ubezpieczenia – nowotwór przedinwazyjny

10 000 zł

16 000 zł

24 000 zł

Wysokość składki rocznej

407,72 zł

469,47 zł

518,85 zł

Wysokość składki miesięcznej

40,77 zł

46,95 zł

51,88 zł

Przed podpisaniem umowy należy przedstawić dokumentację medyczną, dlatego trzeba się liczyć z decyzją odmowną. Warto wspomnieć, że wyłączeniu spod ubezpieczenia podlega rak skóry i czerniak. Na wypłatę świadczenia nie ma również co liczyć, jeśli nowotwór jest wynikiem zarażenia się HIV,

Przed podpisaniem umowy należy przedstawić dokumentację medyczną, dlatego trzeba się liczyć z decyzją odmowną. Warto wspomnieć, że wyłączeniu spod ubezpieczenia podlega rak skóry i czerniak. Na wypłatę świadczenia nie ma również co liczyć, jeśli nowotwór jest wynikiem zarażenia się HIV, następstwem kontaktu z czynnikami radioaktywnymi lub jeśli zapadniemy na niego w ciągu 90 dni od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

Warta Sposób na Raka

To kolejna samodzielna onkopolisa. Umowa jest zawierana na 5 lat i nie wymaga przedstawienia dokumentów medycznych – wystarczy oświadczenie o stanie zdrowia. Pełną ochroną jesteśmy jednak objęci dopiero po upływie 6 miesięcy od zawarcia umowy. Suma ubezpieczenia może wynieść od 55 do 200 tysięcy złotych, a wysokość składki jest uzależniona od wariantu ubezpieczenia, wieku, trybu życia, charakteru wykonywanej pracy ubezpieczonego. Jest zatem ustalana indywidualnie. Poniższy przykład pokazuje różnice między dwiema dostępnymi opcjami – standardową i rozszerzoną:

 

Wariant ubezpieczenia

 

Opcja standardowa

Opcja rozszerzona

Suma ubezpieczenia

55 000 zł

55 000 zł

Maksymalna wysokość świadczenia

150% sumy ubezpieczenia

250% sumy ubezpieczenia

Nowotwór złośliwy (stadium inwazyjne)

100% sumy ubezpieczenia

100% sumy ubezpieczenia

Nowotwór złośliwy (stadium przedinwazyjne)

10% sumy ubezpieczenia

10% sumy ubezpieczenia

Łagodny nowotwór mózgu

40% sumy ubezpieczenia

40% sumy ubezpieczenia

Zgon

1000 zł

1000 zł

Druga opinia medyczna

tak

tak

Warto dodać, że tylko w opcji rozszerzonej możemy liczyć na sfinansowanie 50% kosztów operacji, 5% kosztów każdej sesji chemio lub radioterapii (maksymalnie 5 sesji) oraz assistance onkologiczny. Ubezpieczenie na raka zawiera niestety szereg wyłączeń i nie obejmuje nowotworów wtórnych złośliwych (m.in. płuc, jelit, wątroby czy mózgu) oraz nowotworów skóry.

AIG Triumf

Onkopolisę Triumf można zawrzeć na czas nieokreślony pod warunkiem, że złożymy oświadczenie o braku wcześniejszej diagnozy raka lub złośliwych zmian w komórkach. Jeśli zataimy jakiekolwiek informacje sugerujące chorobę, ubezpieczyciel zastrzega sobie możliwość niewypłacenia świadczenia. Pieniądze zostaną wypłacone w przypadku zdiagnozowania raka lub w przypadku konieczności przeprowadzenia operacji będącej następstwem nowotworu, jednak dopiero po upłynięciu 90-dniowej karencji. W zależności od wysokości ubezpieczenia i wieku, mamy do wyboru kilka różnych wariantów ubezpieczenia:

 

Wariant ubezpieczenia

 

kryształowy

brązowy

srebrny

złoty

platynowy

Zakres świadczeń – diagnoza

30 000 zł

50 000 zł

70 000 zł

100 000 zł

120 000 zł

Zakres świadczeń – operacja

5 000 zł

5 000 zł

5 000 zł

5 000 zł

5 000 zł

Wysokość składki
(20 -39 lat)

20,70 zł

27,70 zł

34,80 zł

45,40 zł

52,50 zł

Wysokość składki
(40 -49 lat)

39,70 zł

57,70 zł

75,60 zł

Wysokość składki
(50 -59 lat)

66,50 zł

99,80 zł

Do nowotworów nieobjętych ubezpieczeniem w tym przypadku zalicza się m. in. białaczka, rak prostaty, raka skóry. Warto zauważyć, że w onkopolisie Triumf wiek ma ogromne znaczenie – wpływa na wysokość składki i maksymalną kwotę ubezpieczenia.

Onkopolisy, czy warto?

Ubezpieczenie na raka wykupujemy, aby czuć, że w przypadku najgorszego będziemy mogli liczyć na wsparcie. Może się jednak zdarzyć, że zapadniemy na nowotwór nieuwzględniony w zakresie umowy lub że wydarzy się to np. podczas półrocznego okresu karencji. Co więcej ubezpieczyciel może odmówić zawarcia ubezpieczenia, jeśli trafi na przypadki nowotworów w historii medycznej naszej rodziny. Z drugiej jednak strony, okres oczekiwania na usługi medyczne w Polsce jest bardzo długi, a prywatna opieka medyczna sporo kosztuje. Środki otrzymane z ubezpieczenia mogłyby przyspieszyć i ułatwić walkę z chorobą. Wszystko zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

2018-08-09T12:58:58+02:008 sierpnia 2018|

Leave A Comment