Ubezpieczenie od wypadku – czy warto je zakupić?

/Ubezpieczenie od wypadku – czy warto je zakupić?

Ubezpieczenie od wypadku – czy warto je zakupić?

Ubezpieczenie od wypadku – czy warto je zakupić?
5 (100%) 9 vote[s]

Wypadek, mniejszy lub większy, może spotkać każdego z nas. Nie zamierzamy Was straszyć wizjami pijanych kierowców, spadających cegieł albo skórek od banana za każdym rogiem. Natomiast postaramy się pokazać, że ubezpieczenie od wypadku to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wiszą na nas duże zobowiązania finansowe, a brak zdolności do pracy może oznaczać utratę dochodów.

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Wpadki mogą przybierać w naszym życiu różnorakie formy i być dotkliwe na wiele sposobów. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) chroni nas w chwili doznania uszczerbku na zdrowiu, czy pobytu w szpitalu. Pokrywa koszty leczenia, często także rehabilitacji lub protez. Zakład ubezpieczeń płaci również za pobyt w szpitalu ubezpieczonego, jego zgon, koszty pogrzebu, czy wypłaca świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. W chwili wypadku pokrywa koszty leczenia kierowcy i pasażerów, nawet jeśli był on sprawcą kolizji. Wszystko zależy od zakresu danego produktu oraz wyłączeń stosowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe (sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania). Ubezpieczenie NNW nie należy do drogich, a może być bardzo pomocne. Wraz ze wzrostem zakresu oraz ryzyka rośnie składka. Możemy je także traktować jako ubezpieczenie kredytu, gdyż zrekompensuje nam koszty związane ze świadczeniem chorobowym i ułatwi regularne spłacanie rat.

Najczęstsze wyłączenia

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za następstwo nieszczęśliwego wypadku? Poznajmy najczęstsze przyczyny na skutek, których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu:

 • popełnienie samobójstwa lub próba jego popełnienia,
 • choroby zawodowe, przewlekłe,
 • próby lub popełnienia przestępstwa,
 • niewłaściwe leczenie,
 • posługiwania się materiałami pirotechnicznymi,
 • wpływu środków zmieniających świadomość i odurzających,
 • prowadzenia pojazdów bez wymaganych uprawnień bądź w stanie nietrzeźwości,
 • uprawiania sportów ekstremalnych (chyba, że wykupiliśmy dodatkowo tę opcję).

Jak wybrać ubezpieczenie NNW?

Umowę ubezpieczenia NNW możemy zawrzeć na dowolny okres, chociażby jeden dzień, czy na okres wyjazdu w góry. Przy wyborze ubezpieczenia nie warto sugerować się ceną, gdyż tanie oznacza przeważnie z małym zakresem. Możemy ubezpieczyć się np. tylko w życiu prywatnym, bądź tylko zawodowo (poprzez NNW pracownicze). Złamanie ręki, nogi już nie będzie tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zwróćmy uwagę także na formy ubezpieczeń NNW, gdyż możemy wyróżnić:

 • umowy indywidualne– dla jednej osoby,
 • umowy grupowe– obejmuje swym zakresem wybraną zbiorowość lub jej część; może być imienna lub bezimienna,
 • umowa rodzinna– dla jej członków,
 • umowa na cudzy rachunek– zawierana na rzecz osoby trzeciej przez ubezpieczającego.

A co ze spłatą kredytu?

Jakie ubezpieczenia uchronią nas przed niewypłacalnością wynikłą z różnych zdarzeń losowych, związanych np. z sytuacją na rynku pracy? Do podstawowych zabezpieczeń kredytów gotówkowych czy hipotecznych należą ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, niezdolności do jej wykonywania, trwałego inwalidztwa, czy na wypadek śmierci. Chronią naszych bliskich przed ogromnymi długami po naszej śmierci (ubezpieczenie na wypadek śmierci) lub nas samych przed niewypłacalnością. Utrata pracy jest ciężkim przeżyciem, zwłaszcza gdy wisi nad nami wizja niespłaconych rat. Wykupując ubezpieczenie, obejmujące taką sytuację dajemy sobie czas na znalezienie nowego zatrudnienia, bez konieczności ich płacenia. Przeważnie ubezpieczyciel zobowiązuje się do spłaty 6 lub 12 rat. Wystarczy, że po ustaniu zatrudnienia zgłosimy ten fakt wraz z odpowiednimi dokumentami do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi na skutek, którego nie będziemy zdolni do wykonywania pracy, przed skutkami niewypłacalności ochroni nas ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy lub trwałego inwalidztwa. Zgłoszenie zajścia zdarzenia oraz dostarczenia dokumentów spoczywa na ubezpieczonym, jego rodzinie lub osobach uposażonych.

2017-03-15T14:39:23+02:004 lutego 2017|

8 komentarzy

 1. roksana1974 2017-04-10 at 08:55 - Reply

  Mam NNW od niedawna i naprawdę mi się opłaciło. Zwichnęłam nogę i dostałam wysokie odszkodowanie. Nigdy nie wiemy co nas w życiu czeka…

  • robert 2017-04-13 at 09:56 - Reply

   To prawda ubezpieczenie nie jest drogie, a kto wie co może się zdarzyć..

  • franiu 2017-05-11 at 09:49 - Reply

   płaciłem tyle lat i jakoś mi się nie przydało.

 2. pechowiec 2017-04-24 at 07:25 - Reply

  Mam od dawna takie ubezpieczenie i już parę razy się przydało…

  • natalka 2017-05-05 at 10:20 - Reply

   Ja też właśnie złamałam nogę… Jak pech to pech, ale ubezpieczenie się przydało 🙂

 3. mariola 2017-05-22 at 07:39 - Reply

  Chyba tylko w szkole miałam takie ubezpieczenie i do tej pory mi się nie przydało.

 4. missak 2017-06-08 at 07:56 - Reply

  Moja koleżanka skręciła sobie nogę. Mega bolesne, jednak niezbyt kosztowna kontuzja. Z ubezpieczenia NNW dostała parę tysięcy złotych. Takie odszkodowania mogą jakoś wynagrodzić ból.

  • baśka 2017-06-29 at 11:52 - Reply

   to jeszcze wszystko zależy od tego, jak ta kontuzja się zakończy. mój mąż zwichnął sobie kolano, poszły mu wiązadła. skończyło się długą rehabilitacją. musiał chodzić o kulach. maści. stabilizatory itd, do tego koszt dojazdu na zabiegi, dodatkowe ćwiczenia (oczywiście płatne). co prawda dzięki ubezpieczeniu opłaciliśmy wszystko, ale dla nas dużo nie zostało. jednak rzeczywiście bez takiej ochrony nie jest lekko.

Leave A Comment