Wspólne konto dla małżeństw przestaje być popularne?

/Wspólne konto dla małżeństw przestaje być popularne?

Wspólne konto dla małżeństw przestaje być popularne?

Oceń tekst

ING przeprowadziło badanie dotyczące zdania Polaków na temat wspólnego konta w małżeństwie. Okazało się, że co piąty ankietowany będący w związku nie ma takiego rachunku, co więcej, co czwarta osoba trzyma część pieniędzy w tajemnicy przed partnerem. Czy wspólne konto w małżeństwie to już przeszłość?

Wspólne konto czy indywidualne – jak to wygląda w innych krajach?

W Europie od dawna funkcjonuje dość ciekawy model zarządzania finansami domowymi. Mianowicie pary posiadają wspólne konto z którego opłacane są wydatki domowe takie jak czynsz, rachunki, środki czystości czy jedzenie. Dodatkowo każdy posiada indywidualny rachunek – na własne potrzeby. Co ciekawe w Polsce funkcjonuje w ten sposób prawie połowa par.

Podczas badani prowadzonego przez ING Group aż 23 proc. ankietowanych w Polsce przyznała, że ukrywa przed partnerem część swoich wydatków, ubezpieczeń lub długów. Przy czym tajemnice częściej mają mężczyźni (26 proc.) niż kobiety (19 proc.). Z kolei w porównaniu do innych krajów Europejskich najbardziej zgadzamy się z poglądem, że o finansach należy rozmawiać w związku – 82 proc. badanych.

Wspólne konto – wady i zalety

Posiadanie wspólnego konta dla wielu osób jest jedyną z bardziej zobowiązujących decyzji jaką podejmują w związku. Bardzo często traktowane jest jak wyraz największego zaufania do drugiej osoby. Trzeba jednak przyznać, że taka decyzja posiada wady i zalety.

Zalety posiadanie wspólnego konta

Do niewątpliwych zalet posiadania wspólnego konta należy łatwiejsze kierowanie budżetem domowym. Pary, które zdecydowały się na jeden rachunek potwierdzają, że zrobiły to z wygody. O wiele łatwiej jest określić sytuację finansową kiedy pensje partnerów wpływają na wspólne konto. Po opłaceniu wszystkich opłat wiemy dokładnie ile nam zostało środków do końca miesiąca, dzięki temu o wiele łatwiej jest kontrolować wydatki jak i planować większe wydatki w przyszłości.

Kolejnym argumentem za są niższe opłaty jakie ponosimy posiadając wspólne konto. Jak wiemy bardzo trudno o rachunek bankowy za darmo. W związkach, w których każdy posiada indywidualne konto i jedno wspólne musimy pomnożyć koszty utrzymania (zarówno konta jak i kart bankomatowych) razy trzy.

Wady posiadania wspólnego konta

Niestety posiadanie wspólnego posiada również i wady. Przyczyną dla której, pary rzadko decydują się na to rozwiązanie jest głównie brak zaufania do sposobu dysponowania pieniędzmi przez partnera. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które lekkomyślnie podchodzą do wydatków. Trudno jest wówczas powierzyć swoje oszczędności, jak i bieżące wpływy. Co więcej, jeżeli partner wpadł w kłopoty finansowe (dług lub w najgorszym przypadku komornik) druga osoba również zostanie obciążona koniecznością spłaty zobowiązania.

Decyzja o posiadaniu wspólnego konta wiąże się również z tym, że partner będzie wiedział wszystko o naszych zakupach. Może to być irytujące zwłaszcza w sytuacjach kiedy planujemy zakup prezentu. Bardzo ciężko będzie to ukryć, ponieważ – na wyciągu bankowym są zapisane wszystkie transakcje. W najgorszym przypadku może zostać wykorzystane jako narzędzie kontroli (gdzie był, co, kiedy i za ile kupił nasz partner).

Wspólne konto posiada wady i zalety. Prawdopodobnie spada ilość par, które decydują się na ten sposób zarządzania domowym, ponieważ mają świadomość, że niezależność finansowa nie oznacza braku miłości i zaufania. Nieważne jednak czy zdecydujemy się na wspólny rachunek czy nie, ważne aby była to decyzja jednej i drugiej strony.

Interesuje Cię temat kont bankowych – odwiedź serwis kontomat.net.

2018-03-29T14:48:43+02:0015 marca 2018|

Leave A Comment