Jak wybrać ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń – 7 rad

/Jak wybrać ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń – 7 rad

Jak wybrać ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń – 7 rad

Jak wybrać ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń – 7 rad
5 (100%) 1 vote[s]

W życiu nigdy nie ma nic pewnego. Jak mawiał Benjamin Franklin na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. To, że do tej pory wszystko układało się po naszej myśli nie oznacza, że jesteśmy odporni na wszelkie nieszczęśliwe zdarzenia losowe. Wypadki zdarzają się wszędzie, na drodze, w pracy, w szkole, ale jak pokazują statystyki ogromna ilość bo nawet 40% wypadków zdarza się w domu.

Musimy pamiętać, że dobry zamek w drzwiach nie uchroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi, na większość nie mamy nawet wpływu. Jeśli chcemy zabezpieczyć swój własny dom, siebie i swoją rodzinę to ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń jest koniecznością.

Ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń – co nam gwarantuje?

W domach zdarza się ogromna ilość nieszczęśliwych wypadków. Głównie są to pożary, zalania wodą, kradzieże, wypadki związane z konstrukcją budynków, zniszczenia spowodowane przez burze, nawałnice czy gradobicia. Są to zdarzenia, które najczęściej przytrafiają się nam w naszym domowych pieleszach oraz te nietypowe, o których większość z nas nawet nie pomyślałaby, że mogłyby się wydarzyć. W zależności od wybranej opcji i oczywiście ceny takiego ubezpieczenia, obejmuje ono różne zdarzenia losowe.

Najczęściej w takim pakiecie mamy zagwarantowaną wypłatę:

 • od pożaru,
 • uderzenia pioruna,
 • zalania wodą,
 • powodzi,
 • opadów śniegu,
 • gradobicia,
 • huraganu i burzy,
 • zapadnięcia się i osunięcia ziemi,
 • lawiny,
 • eksplozji,
 • trzęsienia ziemi,
 • upadku drzewa na dom, samolotu czy uderzenia samochodu.

Zwykle wybierając opcję dodatkową, oczywiście płatną możemy jeszcze ubezpieczyć dom od stłuczenia przedmiotów ze szkła lub uszkodzenia innych cennych przedmiotów w naszym domu. Nawet mamy możliwość zabezpieczenia się przed swoimi błędami, gdy to z naszej winy ucierpi ktoś inny, najczęściej dotyczy to oczywiście zalania sąsiadów z dołu.

Warto ubezpieczyć tylko mieszkanie czy także siebie?

Ubezpieczyciele oprócz typowego ubezpieczenia domu od nieszczęśliwych zdarzeń losowych proponują także dokupienie dodatkowej opcji NNW czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Decydując się na NNW zabezpieczamy nie tylko swoją nieruchomość, ale także siebie i rodzinę. Pieniądze zostaną wypłacone gdy ktoś poważnie ucierpi w wyniku nieszczęśliwego wypadku w naszym domu. Obejmuje to śmierć i trwały uszczerbek na zdrowiu, zwykle dotyczy ograniczenia ruchowego spowodowanego złamaniem kończyn, amputacją oraz utraty narządu ruchu, słuchu czy wzroku.

Na co zwrócić największą uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu?

 1. Oczywiście bardzo ważny jest koszt ubezpieczenia. Ilość dostępnych ofert pozwala nam porównać wszystkie i wybrać najkorzystniejszą cenowo, żeby nie przepłacać. Oczywiście nie decydujmy się od razu na najtańszą, ponieważ koszt w dużej mierze jest zależny od ilości zdarzeń losowych przed jakimi jesteśmy zabezpieczeni. Nie warto więc wybierać opcji wyłącznie taniej, która zagwarantuje nam ochronę wyłącznie przed pożarem, powodzią i kradzieżą.
 2. Co obejmuje podstawowy pakiet ubezpieczenia domu. Im więcej zdarzeń będziemy mieć zagwarantowane w pakiecie podstawowym tym lepiej, ponieważ wystarczy wtedy ewentualnie pomyśleć nad dokupieniem opcji NNW i nie przepłacać. Im bardziej rozbudowany wariant ubezpieczenia tym oczywiście lepiej dla nas.
 3. To ile wypłaci nam ubezpieczyciel w razie nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście każda oferta jest inna i bardzo często za tą samą sumę u innego ubezpieczyciela otrzymamy wyższe kwoty w przypadku rożnych zdarzeń losowych. Wysokość takich maksymalnych kwot, jakie zostaną wypłacone są niezwykle istotne w chwili wyboru ubezpieczenia domu.
 4. Czy w OWU znajdziemy informacje o tak zwanych wyłączeniach odpowiedzialności. Ubezpieczyciele zwykle ograniczają możliwość otrzymania zagwarantowanych kwot podając przykłady sytuacji, w których nie otrzymamy nic. Najlepiej, żeby było ich jak najmniej.
 5. Czy wybrane ubezpieczenie obejmuje wyłącznie dom czy także nasze zgromadzone w mieszkaniach przedmioty jak meble, kosztowności, ubrania oraz elementy ruchome jak okna i drzwi.
 6. Czy ubezpieczenie jest dostosowane do naszych potrzeb. To bardzo ważne by spełniało wszystkie nasze oczekiwania. To my najlepiej wiemy, jakiej ochrony potrzebujemy najbardziej. Jeśli nasz dom znajduje się blisko ruchliwej drogi nie zdecydujemy się na ubezpieczenie, które nie obejmuje uderzenia pojazdów.
 7. Jaka suma polisy będzie nam potrzebna. Najlepiej dobrze oszacować wartość nieruchomości i posiadanych przedmiotów, żeby wiedzieć ile w razie utraty całego dorobku np. w pożarze wystarczy nam by powrócić do normalności.

Ubezpiecz się, by móc spać spokojnie

Każdy wypadek jaki się przytrafia to następstwo nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Nawet jeśli jest spowodowany przez człowieka, jak kradzież to tak naprawdę tu również wynika ze zbiegu okoliczności. Czasem wszystko zależy od ułamka sekundy. Zabezpieczenie materialne naszej rodziny jest niezwykle istotne, a dobre ubezpieczenie może nam to zagwarantować.

2017-08-30T13:51:53+01:0030 sierpnia 2017|

Leave A Comment